Innowacyjna korekcja wad wzroku

Zastosowanie soczewki wewnątrzgałkowej Acriva Trinova w operacyjnym usuwaniu zaćmy i refrakcyjnej wymianie soczewki.

{[description]}

Jakość widzenia człowieka zależy w dużej mierze od parametrów układu optycznego oka. W układzie tym najważniejszą rolę pełnią rogówka i naturalna soczewka oka. Promień świetlny wywołujący w mózgu wrażenia wzrokowe – poza cieczą wodnistą i ciałem szklistym – biegnie przez te dwa elementy, dlatego jakość widzenia zależy w dużej mierze od ich przejrzystości, kształtu powierzchni i struktury. Tym, co charakteryzuje wzorcowy układ wzrokowy od strony optycznej to, m.in.:

  • precyzyjne przeniesienie kontrastu
  • wiarygodne odwzorowanie obrazu
  • wysoka transmisja światła
  • wierne odzwierciedlanie barw
  • zapewnienie widzenia przestrzennego

Rys.1  Schematyczny przekrój przez gałkę oczną

Zarówno naturalna soczewka oka, jak i rogówka mają wpływ na ostrość wzroku przy patrzeniu w tzw. dal wzrokową (umownie przyjęta, jako dystans powyżej 5 m). Jednak tylko naturalna soczewka – dzięki zdolności do akomodacji – umożliwia dobre widzenie na bliskich odległościach. Zdolność akomodacji naturalnej soczewki oka wynika z jej elastyczności, a tym samym możliwości – poprzez zmianę kształtu – do zmiany jej siły łamiącej. Tyle teorii – a jak to wygląda w praktyce?

Rys.2  Akomodacja przy patrzeniu w dal i z bliska

Mówiąc o transmisji dobrze jest wyobrazić sobie zwykłą szybę okienną – w domu lub w samochodzie. Zdarza się, że po jej umyciu sami mówimy do siebie „jest jaśniej”. To nie złudzenie. Podobnie działają folie przeciwsłoneczne, zaciemniające naklejane na szyby samochodowe mające na celu zmniejszyć dopływ światła do wnętrza pojazdu ( a więc i wglądu w jego wnętrze) poprzez zmniejszenie transmisji przeziernego materiału szyby. W słoneczny dzień, przy mocnym oświetleniu działa to prawidłowo, ale o zmierzchu czy porą nocną jakość widzenia pogarsza się radykalnie. Przekonał się o tym każdy kierowca, który w warunkach słabej widoczności  – na niedoświetlonej ulicy czy pośrodku leśnej drogi – cofając pojazdem próbował patrzeć do tyłu przez zabarwione szyby swojego pojazdu. Jest niebezpiecznie – brakuje ostrości widzenia, nidzimy kontrastu przedmiotów nie mówiąc już o zdolności rozpoznawania barw. Nie przypadkowo mówi się, że nocą wszystkie koty są szare.

Temat  kontrastu widzenia jest również bliski kierowcom, zwłaszcza tym zawodowym. Od lat mogą oni zaopatrywać się w salonach optycznych w okulary ze specjalnymi filtrami i powłokami, których zadaniem jest podniesienie kontrastu widzenia – zwłaszcza w warunkach słabego oświetlenia. Efekt zastosowania takich uszlachetnionych szkieł okularowych jest porównywalny z tym, który dostrzeżemy zmieniając rozdzielczość monitora – telewizyjnego lub komputerowego – z mniejszej na większą.

Rys.3  Kontrast widzenia i nasycenie kolorów na przykładzie filtra fotograficznego Skylight

Wierne odzwierciedlenie barw  charakteryzuje materiały przeźroczyste, które nie wpływając negatywnie na zdolność rozróżniania kolorów, mają zdolność ich równomiernego osłabiania. Tak właśnie działają okulary przeciwsłoneczne dobrej jakości – nie przeszkadzają osobie je noszącej. Inaczej ze szkłami przeciwsłonecznymi złej jakości – te, gdy tylko ich użytkownik zejdzie z silnej ekspozycji słonecznej (wejdzie do pomieszczenia, wjedzie do tunelu) wymagają natychmiastowego ściągnięcia. Podobnie przepisy ruchu drogowego oraz atestowania tego typu produktów, jasno precyzują zakaz używania – w trakcie prowadzenia pojazdów mechanicznych – szkieł zabarwiony w sposób wpływający na zaburzenie percepcji barw źródłowych przez użytkownika okularów.

Rys.4  Odwzorowanie obrazu – soczewka asferyczna oraz soczewka sferyczna (widoczne deformacje brzegowe)

Odwzorowanie obrazu  jest parametrem, na który ma wpływ kształt powierzchni elementów układu optycznego. W codziennym życiu niedoskonałości tego rodzaju i powodowane nimi zaburzenia w ostrości widzenie dostrzec można na obrazach luster słabej jakości. Deformują one przedmiot tworząc zniekształcony obraz. Podobnie efekty możemy dostrzec również na szybach w samochodzie. Inaczej – poprawnie – rysuje się obraz obserwowany przez płaskie powierzchnie szyb bocznych i centralną strefę szyby czołowej, a inaczej – w sposób zaburzony, zdeformowany – obraz widziany przez peryferyjne, zaokrąglone części przedniej szyby.

Najbardziej popularne metody poprawy widzenia i korekcji wad wzroku oparte są na chirurgii rogówki za pomocą wiązki lasera. Obarczone są one licznymi ograniczeniami (m.in. grubością rogówki pacjenta, średnicą źrenicy oka) wśród których największym moc wady wzroku, czy wielkość występującego astygmatyzmu. Ponadto musimy pamiętać, że metody laserowej korekcji refrakcji pozostają bez wpływu na naturalną soczewkę oka, która – jak powiedziano wcześniej – jako jedyny element układu optycznego oka daje człowiekowi zdolność do widzenia na bliskich dystansach.

                    Rys. 5a  Tradycyjne pierścienie dyfrakcyjne o ostrych krawędziach

                                 Rys.5b  Multifokalne gładkie pierścienie sinusoidalne

W sytuacjach,  których wada wzroku jest wysoka, występuję skomplikowany astygmatyzm bądź pacjent ukończył już 50 rok życia i pojawiły się u niego problemy z widzeniem z bliska, rekomendowanym zabiegiem jest, tzw. refrakcyjna wymiana soczewek z użyciem Acriva Trinova – jedynej na Świecie trójogniskowej wewnątrzgałkowej soczewki o konstrukcji sinusoidalnej. Poprawa jakości widzenia, którą może zapewnić użycie tej soczewki, nie jest zarezerwowana tylko dla osób, które chcą ”kosmetycznie” naprawić swoje oczy poprawiając ostrość wzroku. Acriva Trinova jest obecnie najbardziej innowacyjnym implantem ocznym po który mogą sięgnąć wszyscy pacjenci przystępujący do zabiegów usunięcia zaćmy. Jego zastosowanie może im zapewnić dożywotnio dobre widzenie na każdym dystansie bez potrzeby użycia okularów korekcyjnych. Użycie Acriva Trinova to nie tylko możliwość usunięcia zaćmy, ale przede wszystkim skorygowania towarzyszącej nieraz od dziecka wrodzonej wady wzroku oraz – pojawiającej się z wiekiem – starczowzroczności.

Rys. 6  Materiał soczewki Acriva Trinova o wysokiej liczbie Abbego i słabym rozszczepianiu światła oraz zjawisko rozszczepiania promienia świetlnego (wysoka dyspersja i niska liczba Abbego materiału optycznego).

Acriva Trinova to pierwsza i jedyna na Świecie trójogniskowa soczewka wewnątrzgałkowa o sinusoidalnej budowie pierścieni dyfrakcyjnych. To właśnie ich istnienie na powierzchni soczewek wieloogniskowych, pozwala pacjentom po 50 roku życia lub po operacji zaćmy ( i usunięciu naturalnej soczewki oka) na zdolność dobrego widzenia przedmiotów na różnych dystansach. Jednak klasyczne strome pierścienie zakończone ostrymi szczytami wpływają na – sygnalizowane przez wielu pacjentów – negatywne zjawiska: rozszczepiania światła, pojawiania się duszków w polu widzenia, dostrzegania kręgów świetlnych wokół źródeł światła, czy dwojenie się obrazu. Konstrukcja gładkiej, falowej powierzchni Acriva Trinova minimalizuje te niekorzystne objawy.

Tak, jak powiedziano we wstępie, na jakość widzenia człowieka mają wpływ konkretne, policzalne – mierzalne liczbowo – parametry. Warto niektóre z nich znać, aby nie dopuścić do trwałej, dożywotniej ingerencji we własny narząd wzroku z użyciem soczewki, które nie zapewnią perfekcyjnego widzenia i dożywotniego komfortu życia. Acriva Trinova ma jedną z najwyższą wśród multifokalnych soczewek wewnątrzgałkowych liczbę Abbego wynoszącą 58. Wysoka liczba Abbego mówi o niskim rozszczepieniu światła – a więc postrzeganiu obrazu bardziej kontrastowego, lepiej oddającego kolory. Kolejny parametr – MTF (ang. Modular Transfer Function – Funkcja Przeniesienia Obrazu) – w odróżnieniu od większości konstrukcji multifokalnych w pełnym spektrum mocy soczewki. Znaczy to, że soczewka Acriva Trinova zapewnia wierne odwzorowanie obserwowanych przedmiotów w szerokim zakresie dystansów – od ~40 cm do nieskończoności).

Wcześniej wspomniana sinusoidalna konstrukcja pierścieni dyfrakcyjnych wpływa także na inną cechę stawiającą wieloogniskową soczewkę Trinova na podium tego rodzaju implantów ocznych. Mianowicie, pomimo umieszczenia strefy dyfrakcyjnej (odpowiadającej za zdolność widzenia na każdym dystansie) na całej powierzchni strefy optycznej – co przekłada się na niezależność ostrości wzroku od szerokości źrenicy ( a tym samym – warunków świetlnych) – Acriva Trinova posiada najwyższą wśród trójogniskowych soczewek wewnątrzgałkowych transmisję światła wynoszącą 92%. Co więcej, ta doskonała wręcz przejrzystość uzyskiwana jest pomimo wyposażenia tego implantu w specjalny, tzw. żółty filtr. Filtr ten spełnia trzy podstawowe zadania. Dwa z nich szczególnie docenią osoby młode, wciąż pracujące zawodowo bądź prowadzące aktywny tryb życia. Pierwsze z zadań stawianych przed filtrem żółtym, to ograniczenie wnikania do oka szkodliwego promieniowania UV oraz części widma światła fioletowego i niebieskiego. Zasada takiego działania jest znana od wielu lat, a w ostatnim czasie szczególnie popularna w optyce okularowej. Dzięki specjalnemu uszlachetnieniu szkieł korekcyjnych uzyskuje się znaczącą poprawę komfortu przy długotrwałej pracy przy komputerze i innych monitorach ekranowych. Drugie zadanie filtra to podniesienie kontrastu widzenia – zwłaszcza w warunkach słabego oświetlenia. Również i dla tej funkcji odpowiednika nie trudno znaleźć w optyce okularowej. Tu od dziesięcioleci oferowane są specjalistyczne szkła z filtrami do jazdy nocnej dedykowane zawodowym kierowcom.

Teraz wszystkie takie osoby po zabiegu korekcji refrakcji lub usunięciu zaćmy z użyciem soczewki wewnątrzgałkowej Acriva Trinova uniezależniają się dożywotnio od konieczności używania okularów ze szkłami zaopatrzonymi w specjalistyczne filtry. Zadanie trzecie filtra żółtego docenią – choć nie dostrzegą – wszyscy pacjenci, niezależnie od wieku, stanu medycznego i codziennych zobowiązań. Jest to działanie ochrony siatkówki przed degenerującym wpływem promieniowania UV oraz negatywnego widma fioletowego i niebieskiego światła widzialnego. Jest wiele soczewek posiadających, tzw. filtr żółty, ale tylko Acriva Trinova posiada go w obniżonej koncentracji 0,02% opartego na naturalnym chromoformie – 3-hydroksy-kinureninie.

W efekcie – pomimo działania filtrującego – soczewka jest wizualnie bezbarwna, przejrzysta. Co za tym idzie, jej użytkownik nie ma zaburzonego widzenia barw. Tym samym nie jest ryzykowne jej zastosowania u pacjentów zajmujących się zawodowo grafiką komputerową, fotografiką, plastyką czy innymi zadaniami, w których precyzyjna percepcja kolorów ma znaczenie.

Jak wspomniano we wstępie, niesłychanie ważnym dla procesu widzenia jest sam materiał transparentny elementu układu optycznego. I w tym przypadku Acriva Trinova okazuje się innowacyjna dzięki zastosowaniu do jej budowy akrylu hybrydowego – materiału, który doskonale łączy jakość optyki charakterystyczną dla struktur hydrofilnych – z akrylem hydrofobowym chroniącym soczewkę przed grupowaniem się na jej powierzchni osadów i powstania zmętnień.

Kolejną cechą wyjątkową trójogniskowej wewnątrzgałkowej soczewki Acriva Trinova jest asferyczna budowa jej części optycznej. Soczewki asferyczne są produktem popularnym i szeroko używanym, zwłaszcza na polu optyki okularowej. Jednak konstrukcja asferyki zastosowanej w Acriva Trinova jest inna od tej, jaką można spotkać w innych tego rodzaju produktach. Jednak asferyka ta i wymierne korzyści jakie oferuje pacjentowi to temat na oddzielne opracowanie. Nie jest to bowiem klasyczna asferyka, tzw. neutralna – która grupuje wiązkę promieni świetlnych pochodzących z różnych stref optyki soczewki w jednym ognisku. W przypadku soczewki Acriva Trinova mówimy o asferyce indywidualizowanej, która niweluje negatywny wpływ nieregularności kształtu rogówki na prawidłowy przebieg światła przez układ optyczny oka.

Kolejnym parametrem, który stawia Acriva Trinova na czele trójogniskowych dyfrakcyjnych soczewek wewnątrzgałkowych na Świecie, docenią zwłaszcza fachowcy – chirurdzy pracujący z użyciem tego implantu. Wszyscy Ci dla, dla których pojęcia kąta Kappa i kąta Alfa nie jest obce znajdą w charakterystyce technicznej omawianej soczewki informację o średnicy części centralnej wynoszącej w tym przypadku 1,4mm. Jest to wartość o około 30-40% wyższa niż ta mierzalna w innych soczewkach. Ta przewaga techniczna soczewki Trinova daje im gwarancję zadowolenia Pacjenta – pooperacyjna decentracja soczewki będzie akceptowana w dużo szerszym zakresie niż ma to miejsce w przypadku wielu innych produktów. Oczywiście – pomimo tego, że na parametr ten zwrócą w pierwszej kolejności specjaliści, to – Pacjenci również zauważą i docenią tę cechę konstrukcyjną. Przekłada się ona bowiem bezpośrednio na minimalizację ryzyka z wystąpienia z zaburzeń dystrybucji światła w oku po zabiegu. Redukcji ulegają nie tylko, tzw. negatywne dysfotopsje, ale również przyspieszeniu ulega czas adaptacji pacjenta do dobrego, stabilnego widzenia pooperacyjnego. Co więcej – taka budowa części optycznej soczewki Acriva Trinova daje szansę na uzyskanie, czy odzyskanie prawidłowego widzenia osobom o nieregularnych kształtach źrenic. Pacjentom z oczami o otworach źrenicznych, których dynamika pracy ukazuje ich asymetrię, czy też Pacjentów z dużymi nieregularnościami rogówki (wysokie, skomplikowane wady astygmatyczne), które sprawiają, że światło biegnące przez – przesunięty względem środka geometrycznego rogówki – wierzchołek rogówki nie mają możliwości ułożyć się w jedną oś z tym przechodzącymi przez sztuczną soczewkę, co skutkować może dwojeniami, czy pojawieniem się forii. Acriva Trinova i w tym aspekcie daje najwyższy stopień zabezpieczenia i satysfakcji – zarówno lekarzowi kwalifikującemu, chirurgowi i pacjentowi.

Rys.7 Niewrażliwość jakości widzenia na odchylenie promienia świetlnego w soczewkach Acriva Trinova oraz przebieg promienia świetlnego w sytuacji wysokiego kąta Alfa w soczewce wieloogniskowej o klasycznej budowie.

Powiedzieliśmy już o wielu parametrach charakteryzujących multifokalne soczewki wewnątrzgałkowe. Każdy z nich wymagałby przybliżenia i rozwinięcia, aby w pełni zrozumieć wagę jego udziału w działaniu soczewek wieloogniskowych. Wszystkie te parametry mają jeden wspólny mianownik. Wszystkie one i to co wnoszą do procesu widzenia wpływają na jedyną rzecz, z której pacjent może rozliczyć specjalistę. Wśród dziesiątek danych uzyskiwanych podczas wizyt kwalifikacyjnych do zabiegów chirurgii refrakcji – zarówno tych laserowych, z użyciem soczewek fakijnych, czy tych w których wykonuje się refrakcyjną wymianę soczewki – wśród wielu badań i uzyskiwanych w ich wyniku pomiarów pacjent może szybko zweryfikować tylko jeden – ostrość widzenia. Nie tylko tą na klasycznej tablicy do dali. Taką ostrość wzroku może dać nawet prostej konstrukcji implant podrzędnej firmy. Dobra jakość widzenia w gabinecie okulistycznym, gdzie istnieje możliwość dostosowania warunków oświetleniowych do wymagań wzrokowych Pacjenta, w którym Pacjent ma czas „domyśleć się” co widzą jego oczy, optymalnie ustawić głowę nie jest miarodajnym wyznacznikiem zadowolenia satysfakcji pacjenta i miernikiem jego komfortu życia. W gabinetach, w których mam okazję pracować i mam przyjemność diagnozować i kontrolować pacjentów po różnego rodzaju implantacjach często spotykam się z ich niezależnymi, nieopartymi żadnymi badaniami naukowymi uwagi. Są one dla mnie niezwykle cenne. Są potwierdzeniem (bądź w przypadku soczewek – technicznych czy jakościowych bubli) zobowiązań i deklaracji producentów wyrażonych w prezentowanych parametrach technicznych. Osobiście za najbardziej namacalny parametrem soczewek wieloogniskowym, który daje podczas gabinetowej diagnostyki realne przewagi w jakości widzenia to – oprócz wspomnianej wcześniej liczny Abbego i MTF – moc zastosowane w soczewce addycji. Addycja jest to tak zwany „dodatek do czytania”, czyli tak skalkulowana moc soczewki, która zapewni nie tylko prawidłowe widzenie w dal, ale zagwarantuje równie stabilną ostrość widzenia na odległościach pośrednich i bliskich. Temat ten jest bliski wszystkim osobom, które nie są w stanie zabezpieczyć wszystkich swoich potrzeb wzrokowych jedną parą okularów. Temat znany wszystkim użytkownikom okularów korekcyjnych ze szkłami dwuogniskowymi, progresywnymi, czy biurowymi – każdej osobie, której zakres aktywności czy zobowiązań zawodowych uniemożliwia komfortowe życie. Nieustanne szukanie okularów „do czytania”, ruchy głową którymi próbujemy doszukać się w okularach na nosie miejsc umożliwiających lepsze widzenie – zna to każdy z okularami mutlifokalnymi, który pracując przy monitorze komputerowym zmuszony jest do jednoczesnego śledzenia tekstu dokumentów drukowanych. Soczewka Acriva Trinova ma trzy główne ogniska obrazowe – a więc ich użytkownik jest w stanie na trzech dystansach patrzenia osiągnąć wielokroć jakość widzenia, której nie posiadał przez całe swoje życie. Właśnie te trzy ogniska obrazowe wynikają z mocy addycji zastosowanej w soczewce. Dla omawianej soczewki wartości addycji zostały dobrane tak, aby zapewnić pacjentowi szeroki zakres idealnego widzenia na bliskich i średnich dystansach. Przedstawia to tabela porównawcza poniżej.

Oczywiście poza wskazanymi zakresami realnej odległości widzenia, pacjent również widzi zdecydowanie lepiej niż miałoby to miejsce dla sytuacji, w której użyto by soczewki monofokalnej. Zwłaszcza dla soczewki Acriva Trinova, której – opisany wcześniej parametr MTF – daje zauważalną przez pacjenta przewagę jakości widzenia w pełnym zakresie widzenia.

Rys.8  Porównanie wartości mocy addycji wybranych wewnątrzgałkowych soczewek trójogniskowych – wskazanie optymalnych zakresów widzenia.

Pacjent z wysoką wrodzoną wadą wzroku z towarzyszącym astygmatyzmem, posiadający problemy z dobrym widzeniem na bliskich dystansach, czy też dotknięty zaćmą, posiada duży wybór – wśród dostępnych na rynku – multifokalnych soczewkach wewnątrzgałkowych. Może wybierać wśród licznych produktów firmowanych przez renomowane koncerny, które na rynku medycznym można znaleźć na wielu polach – począwszy od farmacji, poprzez biotechnologię i i pomoce optyczne, po produkcję sprzętu elektronicznego. Natomiast producentem Acriva Trinova jest firma VSY Biotechnology, która specjalizuje się tylko w projektowaniu, konstruowaniu i produkowaniu soczewek wewnątrzgałkowych. Ten wieloogniskowy produkt to szczytowe osiągnięcie optyki medycznej, który przełamuje bariery techniczne, które wcześniej uniemożliwiały pacjentom niczym nie skrępowane widzenie po zabiegach usunięcia zaćmy, czy korekcji skomplikowanych wad wzroku u pacjentów młodych.

Rys.8  Wykres wartości MTF. Dla Acriva Trinova zauważalne wysokie wartości parametru w pełnym zakresie widzenia – od odległości ~ 38cm do nieskończoności.